Her kan du finde oplysninger om vores aktiviteter og arrangementer. Mød os også på facebook.
Har du ris, ros, gode ideer eller har du lyst til at være frivillig i en forening under udvikling er du velkommen til at skrive til os på síden "Kontakt os".
Det tilbyder vi:
Vi tilbyder aktiviteter for alle mellem 1 1/2 og 99 år, bl.a. dans, spring for børn, selvforsvar, Pilates, løbefællesskab, floorball, volleyball, Jumping Fitness og meget mere. |
Ostedhallen har et cafeterie hvor man kan købe både mad og drikke, se hvad den kan tilbyde ved at klikke på nedenstående link.
Link |
|
| |
Velkommen til Osted Gymnastikforening
|
Osted Gymnastikforenings
HOLDER LOKALOPVISNING
I OSTED HALLEN LØRDAG
DEN 22. marts 2025
KL. 10:00
(Dørene åbnes kl. 9:30)
Pris: 25 kroner for alle på 15 år og derover. Mobilepay er muligt.
– Aktive deltagere i opvisningen kommer gratis ind.
Program:
Kl. 10:00 Faneindmarch, velkomst og sang
Kl. 10.15 Spilopperne for forældre/barn 1½ - 2 år og 11 mdr.
Kl. 10.30 Hop for 90’erne og 00’erne
Kl. 10:38 Puslingehold for årgang 2020-2021
Kl. 10.49 Super spring
Kl. 11.07 Microracerne for årgang 2019-0. klasse
Kl. 11.19 Krop og Krudt for 3-6årige drenge og piger med en voksen
Kl. 11.33 Zumba
Kl. 11.44 Miniracertøser for 1.-3. klasse
Kl. 12.07 Hop for helvede
Kl. 12.13 Racertøser for 4.-6. klasse
Kl. 12.30 Herrecross
Kl. 12.38 Minimix øst
Kl. 13.08 Fællesudmarch med alle hold, der vil være med.
|
Osted Gymnastikforening vinder Foreningsprisen!
Ved årets fejring d.30.9.22 af det frivillige arbejde i Lejre kommune fik Osted Gymnastikforening overrakt foreningsprisen.
Borgmester Tina Mandrup begrundende overrækkelsen af prisen i sin tale:
"Stort tillykke med prisen og lad mig fremhæve nogle af overvejelserne i forbindelse med, at det er Osted Gymnastikforening, der blev prismodtagere af Foreningsprisen
Osted Gymnastikforening står ret stærkt som modtagere af foreningsprisen. Ikke mindst jeres utrættelige evne og lyst til at tilpasse jer situationen og brugernes behov.
I har oprettet Jump4Fun sammen med DGI,
I har afholdt sommercamps,
I har arrangeret Fredagsevents for de unge og med de unge som aktive medskabere.
I har lavet et motorikprojekt for førskolebørnehavebørn i to børnehaver i Osted,
har haft familiedans, hvor mor og far har danset i den ene ende af hallen og børnene har leget og lavet gymnastik i den anden ende af hallen.
I har skabt en dynamisk forening, som aldrig er bange for at række ud til lokalsamfundet for at få flere med, i samarbejde med såvel børnehaver, som skoler, idrætsforeninger og kommune.
Og I er et rigtig godt eksempel på en forening, der ikke lader stå til. I ser nemlig potentialet i at tage et medansvar, så I kan få sat gang i gymnastikken, lige der hvor I befinder jer.
Så tusind tusind tak for det og endnu engang stort tillykke med prisen." |
05-01-2020 |
I 2019 fyldte Osted Gymnastikforening 100 år. se eller gense en lille film der blev lavet i forbindelse med jubilæet her. |
| |
Husk at vi åbner for tilmelding: dato ikke fastsat |
|
|
|
|
|